Endelig en av mine favorittdager, nemlig MATTEDAG.
I dag har hele skolen hatt mattedag og det har vært veldig fornøyde unger overalt. Jeg hadde ansvaret for to stasjoner, problemløsning og slangespill.
Problemløsning:
Utstyr pr gruppe/lag:
- Papir og blyant
- 10 marshmallow
- 30 spaghetti
Fremgangsmåte:
- Delte i lag på 3-4 elever
- Problem: Bygg høyest mulig tårn ved hjelp av 10 marshmallow og 30 spaghetti.
- Først fikk lagene 5 minutter på å diskutere og tegne løsningsforslag.
- Deretter fikk de 10 minutter til å bygge tårnet.
- Til slutt var måling for å se hvilket tårn som ble høyest.
Det var gøy å se hvordan elevene samarbeidet og endret strategi underveis når de så at tårnet ble for ustabilt. Noen klarte å bygge tårn over 60 cm, mens andre slet med at «toppen» ble for tung slik at det bikket over. Under kommer bilder av arbeidsprosessen og noen av løsningsforslagene.
Slangespillet:
Utstyr:
- Spillbrett, blyanter/farger og 10’er terning
Fremgangsmåte:
- Elevene spilte mot hverandre to og to. Alle hadde eget spillbrett.
- Først skulle elevene fylle inn svar fra seks-gangen i de tomme feltene på slangen (kan brukes andre gangetabeller, addisjon, subtraksjon,….). De kunne velge hvilke svar de ville skrive inn og det samme svaret kunne skrives flere ganger.
- Deretter skulle de kaste en terning annenhver tur. Tallet de fikk på terningen skulle multipliseres med seks og så skulle de fargelegge/krysse ut svaret på regnestykket. Om de hadde skrevet samme svar i flere ruter, kunne bare et svar fargelegges/krysses ut for hvert kast.
- Den første som hadde fargelagt/krysset ut alle felter på sin slange vant.